+48 501 059 878

Technologia budowy domów energooszczędnych

 Home / Technologia

Drewniany szkielet

Podstawą naszej technologii energooszczędnej są nowoczesne, lekkie konstrukcje drewniane charakteryzujące się doskonałymi parametrami termicznymi oraz wysoką wytrzymałością i sztywnością. Elementy konstrukcyjne wykonujemy w oparciu o drewno lite KVH oraz klejone warstwowo LVL. Ze względu na swoje właściwości, materiały te nie podlegając pęknięciom ani odkształceniom, pozostają odporne na uszkodzenia, grzyby i insekty.

Ekologiczna izolacja

Budując domy szkieletowe, w naszej technologii stosujemy ekologiczne i energooszczędne materiały izolacyjne STEICO wytwarzane z naturalnych włókien drzewnych. Ich cechą charakterystyczną jest pełna dyfuzyjność powodująca „oddychanie” ścian, przez co uzyskujemy wysoki komfort pomieszczeń i ekologiczny mikroklimat. W przypadku izolacji dachu stosujemy ocieplenie nakrokwiowe, które pozwala na zatrzymanie ciepła w budynku oraz ochronę przed silnym wiatrem.

Wykorzystywane materiały efektywnie izolują ściany zewnętrzne i dach budynku w okresie zimowym i chronią przed ciepłem zewnętrznym latem powodując znaczne oszczędności związane z ogrzewaniem i wychładzaniem budynku. Energooszczędność naszych budynków potwierdza niski współczynnik przenikania ciepła U<0,14 W/m²K.

Brak wilgoci

Budowane przez Ecologiq domy z prefabrykatów, od wewnętrznej strony konstrukcji posiadają ścianę techniczną, która pozwala na szczelne rozmieszczenie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, alarmowych i innych. Wykorzystywana w naszych budynkach aktywna folia paroizolacyjna gwarantuje poprawną blokadę pary wodnej przy zmieniających się warunkach temperaturowych i wilgotnościowych wewnątrz i na zewnątrz obiektu. W rezultacie cała konstrukcja budynku jest trwale chroniona przed szkodami budowlanymi powodowanymi przez wilgoć.

Oferowane przez nas domy energooszczędne
posiadają niski współczynnik przenikania ciepła U < 0,14 W/m²K.

Produkcja Projekty domów

Opis dachu

 • niski współczynnik przenikania ciepła U< 0,14 W/m²K
  Niska wartość współczynnika U oznacza, że ubytki ciepła są bardzo małe, co powoduje utrzymywanie stałej temperatury wewnątrz budynku.
 • materiały termoizolacyjne z naturalnego włókna drzewnego
  Stosowane w naszej technologii materiały izolują efektywnie ściany zewnętrzne i dach budynku w okresie zimowym i chronią przed ciepłem zewnętrznym w lecie.
 • w standardzie wykonania izolacja nakrokwiowa
  Ułożenie izolacji na krokwiach powoduje zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku. Jednocześnie obciążenia od wiatru, śniegu i samego pokrycia zostają przeniesione, co prowadzi do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa budynku.
 • dach otwarty dyfuzyjnie – bezpieczny i zdrowy wewnętrzny mikroklimat
  Przy całkowitej dyfuzyjności materiału powodującej „oddychanie” ścian i dachu, uzyskujemy najwyższy komfort pomieszczeń wewnątrz obiektu, a powstały klimat sprzyja również alergikom.

Opis ścian

 • niski współczynnik przenikania ciepła U< 0,14 W/m²K
  Niska wartość współczynnika U oznacza, że ubytki ciepła są bardzo małe, co powoduje utrzymywanie stałej temperatury wewnątrz budynku.
 • konstrukcja nośna z certyfikowanego drewna klejonego warstwowo LVL oraz drewna litego KVH
  Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, materiały te nie podlegają pęknięciom ani odkształceniom, są odporne na uszkodzenia, grzyby i insekty.
 • węższe, cieplejsze i zdrowsze niż ściany murowane
  Materiały używane do budowy i izolacji ścian wykonane są z naturalnych włókien drzewnych.
 • wyjątkowo wytrzymałe płyty gipsowo-włóknowe
  Uzupełnieniem izolacji ścian działowych i zewnętrznych oraz poddasza są płyty złożone z gipsu i włókien celulozy. Ten innowacyjny, wysokiej jakości materiał budowlany zapewnia ochronę przeciwpożarową oraz izolację cieplną i dźwiękową.

Obalamy stereotypy dotyczące budownictwa drewnianego

Domy drewniane są zimne

Jednym z często spotykanych mitów jest przekonanie, że prefabrykowane domy z drewna są zimne. Twierdzenie to oparte jest na podstawie faktu, że drewno jest słabym przewodnikiem ciepła i nie akumuluje go w sobie. Jednocześnie drewno okazuje się być idealnym izolatorem cieplnym. Faktem jest, że drewno nie nagrzewa się tak, jak popularna cegła czy pustak. W okresie zimowym, po wyłączonym ogrzewaniu nie będzie oddawać zgromadzonej energii cieplnej przez dłuższy czas. Tym samym, w okresie letnim, drewno nie będzie chłonąć ciepła, gdy w upalną pogodę temperatura na zewnątrz będzie wysoka, we wnętrzu domu utrzymywać się będzie łagodny i przyjemny chłód.

Czytaj więcej

W kontekście zapobieżenia ucieczki ciepła z budynku, drewno, jako doskonały izolator nie przepuszcza go na zewnątrz. W momencie uzyskania właściwej temperatury wewnątrz, w drewnianym budynku prefabrykowanym bardzo łatwo ją utrzymywać. Dodatkowo, w momencie uruchomieniu ogrzewania, dom drewniany nagrzewa się natychmiastowo. Natomiast w przypadku budynków realizowanych w technologii tradycyjnej, w pierwszej kolejności ciepło pochłaniane jest przez ściany, co znacznie wydłuża proces osiągnięcia zadanej temperatury w pomieszczeniach.:

W naszej unikalnej, energooszczędnej technologii Ecologiq standardem jest stosowanie dodatkowych materiałów izolacyjnych wytwarzanych z naturalnych włókien drzewnych systemów STEICOzell i STEICOflex. Pierwszy z nich składa się z czystych, luźnych włókien drzewnych, które całkowicie wypełniają wszelkie puste przestrzenie. Każde z włókien koncentruje w sobie zalety naturalnego drewna: trwałość, stabilność i bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Włókna są wdmuchiwane pod wysokim ciśnieniem i dopasowują się do ograniczających je kształtów eliminując mostki termiczne, czyli miejsca przez które budynek traci ciepło. System STEICOflex stanowią sprężyste maty izolacyjne wykonane podobnie z włókien drzewnych, charakteryzujące się możliwością magazynowania nadzwyczaj dużej ilości ciepła i wilgoci. Dzięki tej naturalnej zdolności, stosowany system pomaga regulować wilgotność wewnątrz pomieszczeń oraz redukuje zjawisko kondensacji pary wodnej. W rezultacie cała konstrukcja budynku jest trwale chroniona przed szkodami budowlanymi powodowanymi przez wilgoć.

Zastosowanie powyższych, ekologicznych rozwiązań pozwala uzyskać bardzo niski współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,14 W/m²K, w związku z czym ewentualne inwestowanie w drogie systemy grzewcze nie jest konieczne. Do ogrzania drewnianego domu w naszej technologii energooszczędnej potrzeba aż o 70% mniej energii niż w przypadku budynku murowanego.

Mniej tekstu
Stereotyp 1

Wykorzystywane materiały

Poniżej linki do filmów firmy STEICO przedstawiające testy stosowanych materiałów budowlanych:

Ecologiq

 •   BIURO
       ul. Geodetów 29
       80-298 Gdańsk
 •   +48 501 059 878
 •   +48 58 304 75 75
 •   info@ecologiq.pl

 

Oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art.66 §1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych. W materiałach reklamowych wykorzystano materiały Domy z Wizją oraz Ekoinbud sp. z o.o


Klauzula informacyjna RODO