+48 501 059 878

Logiczny proces budowy energooszczędnego domu prefabrykowanego

 Home / Ecologiq - #Logicznie

1. KONTAKT Z ECOLOGIQ

Kontakt z naszą firmą można nawiązać za pośrednictwem telefonu, poczty elektronicznej, aplikacji Facebook Messenger lub poprzez osobiste pojawienie się w biurze handlowym przy ul. Geodetów 29 w Gdańsku. Każdemu klientowi, który zdecyduje się na skorzystanie z naszych usług, przypisany zostaje indywidualny doradca projektowy.

W celu otrzymania kompletnej i rzetelnej wyceny należy przesłać lub dostarczyć:

 • • istniejący projekt w zakresie: rzuty, elewacje i przekroje
 • • informacje o lokalizacji
 • • informacje dotyczące terminu planowanej realizacji
 • • dane telekontaktowe: numer telefonu i adres email

Macie Państwo możliwość kontaktu z nami na kilka sposobów:

1. KONTAKT Z ECOLOGIQ

2. WYBÓR PROJEKTU

Wybór modelu domu może odbywać się w oparciu o gotowy projekt z możliwością jego adaptacji lub projekt indywidualny. Decydując się na ten ostatni, niezbędne będzie szczegółowe przeanalizowanie potrzeb i preferencji mieszkaniowych klienta celem doprecyzowania oferty oraz oszacowania wartości domu.

2. WYBÓR PROJEKTU

3. PODPISANIE UMOWY

Wszelkie dokumenty podpisywane z nasza firmą sporządzane są w oparciu o przepisy ustawy o prawach konsumenta. Umowa precyzyjnie wyznacza zakres prac budowlanych oraz określa terminy i warunki płatności. W Ecologiq standardem jest udzielanie 5-cio letniego okresu gwarancyjnego na każdy budowany przez nas obiekt.

3. PODPISANIE UMOWY

4. FAZA PROJEKTOWA

W przypadku wyboru projektu gotowego następuje jego adaptacja pod względem konstrukcji (przystosowanie do technologii energooszczędnej) i dopasowanie do działki, w tym wykonanie projektu zagospodarowania terenu. Po zastosowaniu wszystkich zmian nasi architekci wykonują projekt do uzyskania pozwolenia na budowę.


Wybierając projekt indywidualny, klient otrzymuje opracowany przez naszych architektów układ funkcjonalny domu i wstępne elewacje, na podstawie których omawiane są główne założenia projektu. Następnie wykonujemy trójwymiarowy model interaktywny, który pozwala zweryfikować koncepcję projektu oraz wprowadzić dodatkowe modyfikacje. Nasi doradcy projektowi służą radą i są do dyspozycji klienta podczas całej fazy powstawania projektu. Po akceptacji wprowadzonych zmian następuje opracowanie projektu do uzyskania pozwolenia na budowę.

4. FAZA PROJEKTOWA

5. ZŁOŻENIE DOKUMENTACJI DO STAROSTWA

Przy wykonywaniu każdego projektu, skrupulatnie przygotowujemy niezbędną i kompletną dokumentację w zakresie wymaganym przez prawo budowlane. Załatwiamy również wszelkie formalności związane z rozpoczęciem budowy obiektu.

5. ZŁOŻENIE DOKUMENTACJI DO STAROSTWA

6. WYKONANIE FUNDAMENTÓW

Po otrzymaniu pozwolenia na budowę przystępujemy do budowy płytowego fundamentu grzewczego LEGALETT. Ten innowacyjny system został opracowany i opatentowany w Szwecji. Stanowi połączenie konstrukcji płyty fundamentowej z systemem ogrzewania podłogowego powietrzem. Dzięki takiemu nowoczesnemu rozwiązaniu ciepło akumulowane jest w płycie fundamentu, co uniemożliwia przenikanie wilgoci do betonu. Przyjazna temperatura podłogi (21-24C) i brak prądów konwekcyjnych powietrza zapewnia odpowiedni klimat sprzyjający również alergikom.

6. WYKONANIE FUNDAMENTÓW

7. PREFABRYKACJA

Projekt wdrożeniowy - Równolegle do budowy fundamentów, nasi architekci przygotowują finalny projekt wdrożeniowy w technologii trójwymiarowej, z określeniem wszystkich szczegółów niezbędnych dla prawidłowego wytworzenia elementów gotowych (prefabrykatów). Wykorzystywany w naszej pracowni architektonicznej innowacyjny program Dietrich's 3D CAD/CAM pozwala na przygotowanie w pełni profesjonalnego projektu wraz z dokumentacją montażową i warsztatową oraz zestawieniem materiałów potrzebnych do jego realizacji. Stosowane oprogramowanie generuje i przesyła kody (pliki maszynowe) do obrabiarki CNC i mostu wielofunkcyjnego, co umożliwia wykonanie procesu prefabrykacji z dokładnością do 1 mm.

Czytaj więcej

Typy konstrukcji - Podczas procesu prefabrykacji wykorzystujemy następujące typy konstrukcji:

 • • Konstrukcyjne drewno lite KVH – czterostronnie strugane i frazowane, wysuszone do wilgotności 15%, odporne na uszkodzenia, grzyby i insekty. Drewno KVH jest nowoczesnym i certyfikowanym materiałem budowlanym, które stosujemy do konstrukcji ścian, stropów i dachów.
 • • Drewno klejone warstwowo LVL – najbardziej wytrzymała klasa drewna na świecie, nie podlega pęknięciom i odkształceniom. Drewno LVL wykorzystujemy do konstrukcji belek dachowych i stropowych, podciągów i nadproży
 • • Belka dwuteowa – innowacyjny materiał konstrukcyjny, którego elementy składowe są prasowane przy użyciu wodoodpornych klejów, dzięki czemu uzyskują najwyższą sztywność i gwarantowaną stabilność wymiarów. Belka dwuteowa zapewnia dużą izolacyjność cieplną i wytrzymałość na obciążenia. Stosujemy ją do budowy słupów ściennych, belek stropowych i dachowych.

Produkcja - W pełni zautomatyzowana linia produkcyjna pozwala na precyzyjne przygotowanie poszczególnych elementów z dokładnością do 1 mm. Fakt ten jest niezwykle istotny w kontekście zachowania najwyższego poziomu jakości produkcji, jak i właściwości użytkowych obiektu w okresie jego eksploatacji.

Prefabrykacja elementów drewnianych odbywa się na nowoczesnym centrum ciesielskim Hundegger Speed-Cut 3, które, oprócz piły, posiada rozbudowaną część frezarsko-obróbczą. Maszyna pozwala na przeprowadzanie precyzyjnych procesów cięcia, wiercenia, frezowania, szczelinowania, znakowania i opisywania. Urządzenie posiada dwa niezależnie pracujące systemy transportowe, co umożliwia płynną i szybką obróbkę drewna.

Poszycie i formatowanie płyt drewnianych przebiega na specjalnym moście wielofunkcyjnym Weinmann, który przyspiesza wykonanie montażu płyt poszycia do konstrukcji szkieletowej ściany. Działanie to jest wykonywane w sposób niezwykle precyzyjny, nieosiągalny dla ręki człowieka.

Pełna prefabrykacja paneli ściennych i dachowych odbywa się na dwóch stołach motylkowych pozwalających na pionowanie produkowanych elementów.


Izolacja - W naszej technologii stosujemy ekologiczne i energooszczędne materiały izolacyjne wytwarzane z naturalnych włókien drzewnych systemów STEICOzell i STEICOflex. Pierwszy z nich składa się z czystych, luźnych włókien drzewnych, które całkowicie wypełniają wszelkie puste przestrzenie. Każde z włókien koncentruje w sobie zalety naturalnego drewna: trwałość, stabilność i bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Włókna są wdmuchiwane pod wysokim ciśnieniem i dopasowują się do ograniczających je kształtów eliminując mostki termiczne, czyli miejsca przez które budynek traci ciepło. System STEICOflex stanowią sprężyste maty izolacyjne wykonane podobnie z włókien drzewnych, charakteryzujące się możliwością magazynowania nadzwyczaj dużej ilości ciepła i wilgoci. Dzięki tej naturalnej zdolności, stosowany system pomaga regulować wilgotność wewnątrz pomieszczeń oraz redukuje zjawisko kondensacji pary wodnej. W rezultacie cała konstrukcja budynku jest trwale chroniona przed szkodami budowlanymi powodowanymi przez wilgoć.

Pełna prefabrykacja paneli ściennych i dachowych odbywa się na dwóch stołach motylkowych pozwalających na pionowanie produkowanych elementów.

Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż gramatura wdmuchiwanego materiału, jak również tego w matach wynosi ponad 40kg/m3. W praktyce oznacza to wymiarową stabilność izolacji przez cały okres jej użytkowania („nie osiada”). Ponadto, stosowany materiał rewelacyjnie sprawuje się w kontekście dyfuzyjności (oddychalności) ścian, a swoje parametry izolacyjne utrzymuje nawet przy dostosowaniu do wilgotności otoczenia, czego brakuje pozostałym, popularnie stosowanym materiałom izolacyjnym.

W celu osiągnięcia doskonałych parametrów energetycznych, zabezpieczenie poddasza wykonujemy przy wykorzystaniu membrany paraizolacyjnej STEICO multiVAPrenova. Materiał ten posiada wyjątkowe parametry wytrzymałościowe, przez co możliwe jest odparowanie wilgoci również do wewnątrz pomieszczenia. Jest to tak zwana aktywna membrana paroizolacyjna, która poziom swojej szczelności dopasowuje do aktualnych warunków klimatycznych. W odróżnieniu od standardowej folii PE/PP, nasz materiał izolacyjny jest dedykowany dla budownictwa drewnianego.

Uzupełnieniem izolacji poddasza oraz ścian działowych i zewnętrznych są stosowane przez naszych inżynierów płyty gipsowo-włóknowe FERMACELL złożone z gipsu i włókien celulozy, które uzyskiwane są w procesie recyklingu. Ten innowacyjny, wysokiej jakości materiał budowlany zapewnia ochronę przeciwpożarową oraz izolację cieplną i dźwiękową. W miejscach szczególnie narażonych na działania mechaniczne stosujemy specjalistyczne płyty gipsowo-wiórowe SINIAT, z włóknami i powłoką kartonową o zwiększonej odporności na uderzenia.

Stosowane przez nas płyty cechują się wyjątkową wytrzymałością – na jeden wkręt możemy zawiesić obciążenie o wadze 45kg!

Zastosowane przez nas materiały izolują efektywnie ściany zewnętrzne i dach budynku w okresie zimowym i chronią przed ciepłem zewnętrznym w lecie. Przy całkowitej dyfuzyjności materiału powodującej „oddychanie” ścian, uzyskujemy najwyższy komfort pomieszczeń wewnątrz obiektu, a powstały klimat sprzyja również alergikom.

Mniej tekstu
7. PREFABRYKACJA

8. TRANSPORT

Gotowe elementy prefabrykowane zostają z należytą starannością załadowane na samochody dostawcze i przetransportowane bezpiecznie na miejsce montażu. W zależności od wielkości i poziomu skomplikowania budynku, części konstrukcyjne dostarczane są w trzech lub czterech autach dostawczych.

8. TRANSPORT

9. MONTAŻ

Prefabrykowane elementy montowane są sprawnie, przez dwie ekipy wykwalifikowanych pracowników, bez względu na warunki pogodowe, z wykluczeniem ekstremalnych przypadków takich jak porywisty wiatr czy ulewne opady. Oznacza to, że obiekt może być budowany niezależnie od pory roku.

9. MONTAŻ

10. ELEWACJE I POKRYCIE DACHOWE

Budowane przez Ecologiq obiekty nie posiadają żadnych ograniczeń co do elewacji oraz pokrycia dachowego. Jesteśmy w stanie zaimplementować i dostosować do naszej technologii energooszczędnej dowolny system elewacyjny i każdy model pokrycia dachowego.


W naszych obiektach, jako element elewacji, klienci często wybierają okładziny drewniane. W takim przypadku rekomendujemy thermodrewno, które, poprzez proces obróbki, staje się praktycznie martwe, co oznacza jego trwałość i wymiarową stabilność (nie odkształca się i nie pracuje).

10. ELEWACJE I POKRYCIE DACHOWE

11. INSTALACJE

Korzystając z usług Ecologiq, klient może wybrać dowolny system grzewczy. Należy jednak pamiętać, że budowane przez nas obiekty charakteryzują się wysokim stopniem energooszczędności, a współczynnik przenikania ciepła w naszych budynkach wynosi mniej niż 0,14 W/m²K. W związku z tym inwestowanie w drogie systemy grzewcze nie jest konieczne.


Dla naszych klientów każdorazowo dobieramy system grzewczy i źródło ciepła. Wybór uzależniony jest od samej działki, dysponowanych przyłączy, wielkości budynku i dostępnych zasobów inwestycyjnych.


Z naszych doświadczeń wynika, że najczęstszym źródłem ciepła jest popularny piec gazowy oraz pompa powietrzna, jako urządzenia o niewygórowanej cenie a zarazem świetnie sprawujące się w budynkach energooszczędnych.


Jako sposób rozprowadzenia ciepła, rekomendujemy naszym klientom ogrzewanie podłogowe, które jest dostępne dzięki energooszczędnej płycie fundamentowej oraz posadzce na piętrze/poddaszu budynku. Zastosowanie takiego rozwiązania doskonale wpływa na akustykę obiektu i sprawia, że poziom wygłuszenia stropu drewnianego bywa wyższy niż stropu monolitycznego.


11. INSTALACJE

12. WYKOŃCZENIE

Naszym klientom oferujemy wykonanie obiektu w stanie deweloperskim, co generalnie oznacza, że w przekazywanym budynku:

 • • ściany i sufity są przygotowane pod gładzie i malowanie
 • • instalacje elektryczne rozprowadzone są wraz z puszkami i kompletnie wyposażoną rozdzielnią
 • • instalacja wodna i kanalizacyjna są rozprowadzone bez armatury i białego montażu
12. WYKOŃCZENIE

13. PRZEKAZANIE KLUCZY

Przekazanie kluczy odbywa się wraz z kompletną dokumentacją budowy oraz wszystkimi certyfikatami potwierdzającymi energooszczędność i ekologiczność elementów, z których powstał budynek. Ecologiq, jako jedna z niewielu firm na rynku udziela 5-letniej gwarancji na wybudowany obiekt a sama konstrukcja budynku objęta jest 25-letnią gwarancją. Takie zapewnienie niewątpliwe wpływa na wartość budynku w przyszłości podnosząc jego atrakcyjność w przypadku ewentualnej odsprzedaży.

13. PRZEKAZANIE KLUCZY

Ecologiq

 •   BIURO
       ul. Geodetów 29
       80-298 Gdańsk
 •   +48 501 059 878
 •   +48 58 304 75 75
 •   info@ecologiq.pl

 

Oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art.66 §1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych. W materiałach reklamowych wykorzystano materiały Domy z Wizją oraz Ekoinbud sp. z o.o


Klauzula informacyjna RODO