+48 501 059 878

News

 Home / News

„Słodki maluszek”, czyli niezwykle funkcjonalny i urokliwy projekt #I1Q15

Prezentowany dom posiada blisko 130 mkw powierzchni użytkowej. W projekcie wydzieliliśmy trzy sypialnie, gabinet, cześć dzienną z kuchnią i salonem oraz niezbędne pomieszczenia techniczne. Przy kuchni umieściliśmy niewielką spiżarkę a jedno z dodatkowych pomieszczeń może również pełnić funkcję pralni

Read more November 2018

Kolejna realizacja na ukończeniu

Zarówno prace wewnętrzne, jak i zewnętrzne są na ukończeniu, a mieszkańcy wprowadzą się w połowie Novembera. Dom oczywiście w standardzie energooszczędnym prefabrykowanym, ogrzewany pompą ciepła powietrze-woda. Wielkoformatowe przeszklenia są niezwykle efektowne. Jednocześnie naszym architektom udało się zgrabnie zaprojektować garaż dwustanowiskowy w nowoczesnym wydaniu architektonicznej stodoły.

Read more October 2018

Aktywnie działamy przy realizacji Centrum Edukacyjnego przy ul. Jabłonowej w Gdańsku

Niecodzienna inwestycja obejmuje dwa budynki dydaktyczne, rozbudowany obiekt sportowy oraz plac zabaw. Zachęcamy do przeczytania załączonego artykułu i obejrzenia niezwykłego materiału wideo prezentującego nasze postępy w budowie kompleksu szkolnego

Read more

Kancelaria Leśnictwa Kąty Węgierskie już działa.

Zobacz kilka zdjęć gotowego, energooszczędnego budynku.


Read more

Minister Środowiska zainteresowany naszą wyjątkową technologią energooszczędną!

Podczas podpisania porozumienia ze Stowarzyszeniem Energooszczędne Domy Gotowe, którego jesteśmy dumnym członkiem, minister Henryk Kowalczyk miał przyjemność odwiedzić plac budowy, na którym budujemy kolejny, ekologiczny żłobek z drewna. W budynku zaprojektowaliśmy cztery sale zabaw wraz z węzłami sanitarnymi i salą do spania, szatnię oraz część administracyjną z gabinetem pielęgniarki. W nowym, energooszczędnym budynku opiekę znajdzie 100 milusińskich.


Read more

Wspieramy krajowy projekt strategiczny "Budownictwo drewniane"

Porozumienie podpisane przez Ministra Środowiska ze Stowarzyszeniem Energooszczędne Domy Gotowe, którego jesteśmy członkiem zapewnia nam realną szansę na dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w zakresie budownictwa drewnianego. Jesteśmy zwarci i gotowi do działania!


Read more September 2018

Prefabrykowane przedszkole modułowe z drewna w powiecie kartuskim na pełnych obrotach

W chwili obecnej już prawie 200 milusińskich rozwija się w nowym, ekologicznym miejscu edukacyjno-zabawowym. Zastosowane rozwiązania w postaci m.in. siłowni wiatrowych, pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej pozwalają osiągnąć wyjątkową energooszczędność budynku i chronić środowisko naturalne.

Budujemy #energooszczednie #ekologicznie #logicznie


Read more

Kancelaria Leśnictwa Kąty Węgierskie na ukończeniu

Ostatnie sprzątanie i leśnicy będą mogli się wprowadzać.


Read more

Oto wyzwanie!

Budujemy energooszczędny i w pełni prefabrykowany dom w stylu „nowoczesnej stodoły”. Budynek liczy 150 mkw. + garaż dwustanowiskowy. Antresola przy mocno przeszkolonej ścianie szczytowej wymaga od nas niecodziennego wysiłku. Wkrótce kolejne zdjęcia z następnych etapów budowy.


Read more August 2018

Wyjątkowo energooszczędny i ekologiczny budynek przedszkola na Kaszubach.

Konstrukcja szkieletu drewnianego prefabrykowanego na bazie drewna litego KVH i izolacji ekologicznej Steico. Po raz pierwszy w naszej technologii energooszczędnej zastosowaliśmy wspólnie następujące rozwiązania:

 • • 6 siłowni wiatrowych o osi pionowej
 • • pompy ciepła
 • • fotowoltaika
Jesteśmy niezwykle dumni ze zrealizowanego projektu.


Read more

Kancelaria Leśnictwa Kąty Węgierskie – działamy.

Choć minął zaledwie tydzień od montażu paneli, poziom zaawansowania prac jest bardzo wysoki. Szykuje się niepowtarzalny budynek.


Read more

Kolejny projekt na ukończeniu.

Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 10 w Zgierzu prawie gotowa. W nowopowstałym, prefabrykowanym budynku znajduje się 6 sal lekcyjnych oraz zaplecze sanitarne. Obiekt wykonany został w całości w naszej unikalnej technologii energooszczędnej. Budujemy #energooszczednie #ekologicznie #logicznie


Read more July 2018

Budowa kancelarii Leśnictwa Kąty Węgierskie połączona z warsztatami terenowymi dla pracowników Lasów Państwowych.

W ramach projektu Proekologicznego Budownictwa realizowanego przez Nadleśnictwo Jabłonna zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy samodzielną, modułową kancelarię leśniczego w naszej unikalnej prefabrykowanej technologii energooszczędnej. Było co podziwiać.


Read more

Przedszkole modułowe w powiecie kartuskim już prawie gotowe.

Dokładamy wszelkich starań, aby od września ponad 200 milusińskich znalazło nowe, ekologiczne miejsce edukacyjno-zabawowe. Wznosząc obiekt w naszej wyjątkowej technologii energooszczędnej zastosowaliśmy dodatkowo panele fotowoltaiczne o mocy ok. 20 kW oraz wiatraki generujące energię elektryczną o podobnej mocy. Działamy #energooszczędnie #ekologicznie #logicznie


Read more

Ciekawy artykuł

Ciekawy artykuł dotyczący rządowego projektu Polskie Domy Drewniane. Zachęcamy do lektury.


Read more

Wizytacje w zrealizowanych przez nas obiektach

Ciekawy artykuł dotyczący I Forum Ekologicznego Budownictwa Komunalnego KOMUNALWOOD podczas którego zorganizowana została m.in. wizyta studyjna w zrealizowanych przez nas inwestycjach: przedszkolu, żłobku oraz wielorodzinnym budynku społecznym.


Read more

Ecologiq w największej gazecie branżowej.

W Gazecie Przemysłu Drzewnego zamieszczono interesujący artykuł, w którym nasza wyjątkowa technologia produkcji energooszczędnych budynków prefabrykowanych została opisana przy zastosowaniu oprogramowania Dietrichs.


Zobacz artykuł Czerwiec 2018

Właściwie wykonany fundament podstawą całej budowli.

W naszej energooszczędnej technologii prefabrykowanej korzystamy z nowoczesnych rozwiązań dostarczanych przez firmę Legalett – lidera w budowie płyt fundamentowych.

Fundament Grzewczy Legalett jest całkowicie szwedzkim opatentowanym rozwiązaniem systemowym, które pozwala wyeliminować fizyczne przyczyny powstawania wilgoci i pleśni z gruntu. Stanowi połączenie konstrukcji płyty fundamentowej z podłogowym systemem grzewczym – w tym samym czasie budujemy fundament i system grzewczy dla całego domu. Jednocześnie rozwiązanie to nie ogranicza nas, gdyż powietrze w podłogowym systemie grzewczym można podgrzewać przy pomocy różnych źródeł ciepła np.: przez piece gazowe, olejowe, pompy ciepła, kominek, czy też elektrykę. Sprawdźcie, jak budowany jest płytowy fundament grzewczy Legalett.


Read more

Forum ekologicznego budownictwa drewnianego Komunalwood 2018

Fantastyczna inicjatywa Komunalwood już za nami. Dziękujemy za wspaniały czas, który spędziliśmy na poszerzaniu wiedzy dotyczącej ekologicznego budownictwa drewnianego. Jednocześnie cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować obiekty użyteczności publicznej zbudowane w oparciu o naszą wyjątkową technologię energooszczędną.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który stanowi streszczenie wydarzenia.


Read more Maj 2018

Budujemy solidnie i bezpiecznie

W Ecologiq używamy tylko trwałych, bezpiecznych i niezawodnych materiałów termoizolacyjnych posiadających wysoką odporność na uderzenia. Zarówno w procesie prefabrykacji, jaki i w trakcie montażu korzystamy z najwyżzej jakości produktów izolacyjnych naszego partnera, firmy Steico.

Zobaczcie, jak stosowane w naszej unikalnej technologii płyty termoizolacyjne zachowują się w przykładowym kontakcie z masywną, stalową kulą.


Read more

Budujemy oddychające budynki

W naszej unikalnej technologii stosujemy ekologiczne i energooszczędne materiały izolacyjne wytwarzane z naturalnych włókien drzewnych firmy STEICO, które charakteryzują się możliwością magazynowania nadzwyczaj dużej ilości ciepła i wilgoci. Dzięki tej naturalnej zdolności, zastosowane rozwiązania pomagają regulować wilgotność wewnątrz pomieszczeń oraz redukują zjawisko kondensacji pary wodnej, gdyż ściany budynku pozostają otwarte dyfuzyjnie czyli „oddychają”. W rezultacie cała konstrukcja budynku jest trwale chroniona przed szkodami budowlanymi powodowanymi przez wilgoć.


Read more

Prefabrykowany budynek przedszkola modułowego dla 200 dzieci w powiecie kartuskim nabiera kształtów

 • • blisko 300 różnych prefabrykowanych paneli
 • • prawie 2000 mkw. powierzchni całkowitej
 • • 8 oddziałów + sala wielofunkcyjna
 • • zaledwie 4 tygodnie montażu
 • W trakcie montażu ruszyły również prace instalacyjne, które są na wysoko zaawansowanym poziomie. Obiekt wznoszony oczywiście w naszej wyjątkowej ekologicznej technologii energooszczędnej.


  Read more

Ecologiq głównym partnerem Forum Ekologicznego Budownictwa Drewnianego Komunalwood 2018

Już 21 i 22 maja na Stadionie Energa Gdańsk odbędzie się spotkanie poświęcone promowaniu nowoczesnych standardów budownictwa drewnianego, pasywnego i energooszczędnego. Uczestnicy Forum, w formie wizyty studyjnej, będą mieli okazję odwiedzić zrealizowane przez nas obiekty modułowe, m.in. energooszczędne przedszkole i żłobek. Mamy się czym pochwalić.

Nasza dokładność i precyzja gwarantuje Twoje bezpieczeństwo

W naszej nowoczesnej hali produkcyjnej korzystamy wyłącznie z zaawansowanych technologicznie urządzeń umożliwiających precyzyjne przygotowanie elementów z dokładnością do 1 mm.

 • • prefabrykacja elementów drewnianych odbywa się na nowoczesnym centrum ciesielskim Hundegger Speed-Cut 3, które oprócz piły, posiada rozbudowaną część frezarsko-obróbczą
 • • poszycie i formatowanie płyt drewnianych przebiega na specjalnym moście wielofunkcyjnym Weinmann, umożliwiającym przyspieszenie wykonania montażu płyt poszycia do konstrukcji szkieletowej ściany
 • • pełna prefabrykacja paneli ściennych i dachowych odbywa się na dwóch stołach motylkowych pozwalających na pionowanie produkowanych elementów
Działamy #precyzyjnie

April 2018

Budujemy w pasie nadmorskim

Rozpoczęliśmy montaż publicznych toalet przy wejściach na plaże miejską między Brzeźnem a Jelitkowem. Estetyczne i energooszczędne szalety funkcjonować będą przez cały rok. W każdym z nich znajdą się dwie kabiny sanitarne oraz toaleta dla niepełnosprawnych. Dodatkowo, na zewnątrz zamontowane zostaną natryski i pisuary, które będą demontowane na okres zimowy.

Read more

Na pograniczu Gdyni i Sopotu, montujemy niezwykły obiekt

Nowa inwestycja obejmująca budynek biurowy wraz z obiektem mieszkalnym realizowana jest w całości w naszej unikalnej, energooszczędnej technologii prefabrykowanej. Gotowe, już zaizolowane panele dachowe, czekają na montaż, który zajmie nam zaledwie jeden dzień.

Read more

Aktywnie działamy w powiecie kartuskim

Rozpoczęliśmy budowę ośmiodziałowego, ekologicznego przedszkola w naszej wyjątkowej technologii prefabrykowanej. Oprócz nowocześnie wyposażonych pomieszczeń dydaktycznych, do dyspozycji maluchów zostanie oddana innowacyjna sala wielofunkcyjna z możliwością wykorzystania na przedstawienia oraz zajęcia muzyczno-ruchowe takie, jak rytmika, taniec i sztuki walki. Z uwagi na zastosowanie wysoce energooszczędnych rozwiązań m.in. paneli fotowoltaicznych oraz turbin wiatrakowych, budynek będzie zużywał minimalną ilość energii oraz emitował znikomą ilość dwutlenku węgla.

Budujemy #ekologicznie i #logicznie

Read more

Witamy wiosnę sprawiając radość najmłodszym.

Kilka dni temu braliśmy udział w otwarciu przyjaznego środowisku żłobka przy ul. Kolorowej 27 w Gdańsku, wybudowanego w naszej energooszczędnej technologii prefabrykowanej. W nowoczesnym budynku zapewniliśmy miejsce 96 milusińskim, którzy będą rozwijać się w wyjątkowo ekologicznych warunkach.

Zastosowane przez nas rozwiązania technologiczne pozwolą na czterokrotne obniżenie wydatków związanych z eksploatacją budynku w stosunku do podobnych obiektów budowanych w technologii tradycyjnej.

Troszczymy się o najmłodszych. Dbamy o środowisko. Oszczędzamy energię. Działamy #logicznie

Read more

Preparing for a new investment. We are preparing for commissioning the construction works of the Catholic Education Centre in Rokitki near Tczew.

Later this year, we are going to erect a modern, energy-efficient primary school applying our prefabrication technology. The project is extremely interesting, the more that already in September over 100 students will start their education in the new academic facility. We are going to deliver, because we act #efficiently and #logically.

Read moreMarzec 2018

Further improvements in our energy-efficient prefabrication technology

We are happy to announce that we virtually eliminated the traditional OSBs replacing them with improved PremiumBoard MFP wood-based boards. Modern boards feature much better strength parameters and remain diffusion permeable. This fact fits perfectly into our philosophy of designing and construction of “breathing” buildings. Presently, even the ceilings and roofs we build are diffusion permeable and “breathe”, while in the past it was much more difficult.

Another significant reason for the use of MFP boards it that they come with the FSC®certificate, which certifies they are eco-friendly in the scope of materials for their production. MFP boards are also denser compared to the universal OSBs, which improves their insulating qualities. We care about the environment. We build #logically.

We have just commenced erecting another academic building.

This time we participate in the development of the Primary School No 10 in Zgierz. The facility with a surface area of approx. 550 sqm has been built using our unique, energy-efficient technology, which allows for significant savings in the scope of building’s operation. We build #energy-efficiently #ecologically and #logically

See our gallery

The school we erected in Kościerzyna has a patron!

Upon the invitation of the headmaster — Mrs Mirosława Cybula, we took part in the ceremony associated with granting the Private Primary School and Montessori Middle School the name of Prof. Teresa Bauman, Ph.D. This solemn, yet pleasant event was an opportunity to obtain feedback concerning the use of the facility designed and erected by Ecologiq. The management strongly confirmed that our declarations concerning low costs of operation of the school and kindergarten were true.

We can reveal that the monthly cost of heating (including hot water) for the entire facility of approx. 100 sqm is slightly over PLN 2,000!

#ecologiq #energy-efficiently #logically

See our gallery

Visit at our Ecologiq studio

Today we had the opportunity to host students of the high school No 15 in Gdańsk, who thanks to the cooperation with the “Inspirujące Przykłady” [“Inspiring Examples”] Foundation, broaden their knowledge in the scope of economics, entrepreneurship and business. Students came prepared, asked many interesting and relevant questions, which reflects high interest in energy-efficient construction from prefabricates among young people.

We support such initiatives!

See our gallery

We build new kindergartens in Gdańsk

Soon, 400 children from Gdańsk will be looked after in our new, eco-friendly kindergartens.

Read more

Newest construction

The newest construction of an eco-friendly single-family house with a surface area of approximately 150 sqm close to Gdańsk, in a variable, winter scenery.

Advanced prefabrication in conjunction with the use of modern insulation materials results in a very low heat transfer coefficient of U < 0.14 W/m2K

Read moreFebruary 2018

BUDMA 2018 Construction industry exhibition

During the debate entitled “Wooden construction — investment in the future” we prove the dominant energy-efficiency of prefabricated wooden houses over masonry buildings.

We act #energy-efficiently #ecologically and #logically

Read more

An eco-friendly, wooden nursery by Ecologiq for Gdańsk

We are proud to inform that the construction works involving a three-unit, prefabricated modular building for children at Srebrna/Kolorowa street have come to an end. At the same time, we are handing over the nursery to the end user.

We build #energy-efficiently #ecologically and #logically

Read more

Modern prefabricated buildings — six-unit kindergarten and three-unit nursery in Gdańsk

Works at Srebrna/Kolorowa street are going full steam ahead. However, this is not without surprises — we found that there are pools of stagnated water and a generally high level of ground water in the place planned for the construction of a playground. Having in mind the safety of children, we decided to replace part of soil with more permeable material and perform additional drainage of the area.

We act #responsibly and #logically

Read moreJanuary 2018

Bąkowo — our model semi-detached house looks marvellous in winter scenery.

Prefabrication, assembly and finishing works took only 3 months. We act #logically

Read more

Debate: wooden construction — investment in future. Economy — ecology — technology

Energy-efficient technology of Ecologiq has been appreciated yet again. We have been officially invited to take part in this valuable debate which will be held during the BUDMA construction industry fair in Poznań. See you there!

Read more

Energy-efficient kindergarten at Srebrna street in Gdańsk is almost ready.

We have completed the stage of installing the prefabricates, utility systems, roofing and the façades. Currently we are finishing the interiors and developing the area in the building’s vicinity. Soon, this modern, eco-friendly building will host 150 children from Gdańsk.

See our gallery

The President of Gdańsk visited the building designed by Ecologiq.

We proudly present an energy efficient multi-family house at 4 Dolne Młyny street, which has been built within the framework of the Gdańsk Social Housing Programme. Due to the number of storeys and the level of technological complexity, the object was a challenge to design, as it required advanced structural knowledge and considerable experience. Our specialists from the Ecologiq design studio managed to tackle this challenge and drawn up a comprehensive design which included an eco-friendly timber structure. We would like to congratulate the residents and wish them great relations with their neighbours.

See our gallery

Christmas meeting at Ecologiq

Having a Christmas dinner together, singing carols and exchanging gifts reminded us that we are members of a wonderful community of Ecologiq. We would like to wish all our employees a peaceful Christmas spent in a warm, family atmosphere.

View photoGrudzień 2017

We present our latest investment

We are constructing a modern kindergarten for 150 children. The facility, which has a partial upper storey, consists of 6 units.

Due to the unique nature of the building, the ground-floor holding the technical rooms and the communication core is designed according to the traditional method. Prefabricated components manufactured in our technology will be used in the construction of the upper floor and partially at the ground floor.

We are commencing the second stage of the investment next week. In the meantime, we invite you to see the other energy-efficient public buildings that we have in our offer.

See our gallery

Ecologiq on TVP1

The essence of construction of eco-friendly wooden houses was presented today in the agricultural TV show — Magazyn Rolniczy. The authors provided an explanation concerning a prefabricated house based on our company’s example.

The show featured:

 • • Our modern factory in Gdańsk
 • • An exemplary assembly of a model house in Bąkowo
 • • The house we have executed near Gdańsk, with the feedback from its ownersi

We want our customers to live in a healthy and safe way.

Watch the clipNovember 2017

Energy-Efficient Wooden Houses Association

Today there was a meeting of the Energy-Efficient Wooden Houses Association, which our company is a member of.

Topics covered during the meeting included:

 • • market forecasts for the development of wood-based construction
 • • pricing trends for future years
 • • the project of European certification for companies
 • • obtaining uniform fire safety classification
View photo

Another stage of works completed

Several weeks ago, we published visualisations and pictures from the commencement of construction of a six-unit kindergarten in Gdańsk. Today, this energy-efficient modular building with an area of approx. 1,650 sqm looks quite impressive. Soon the works will be completed. The wooden façade looks quite unique, with a slightly wet white façade.

Read more

Model house — it will be ready for residents after the New Year.

Although it has been only three weeks from the model installation of the energy-efficient house in Bąkowo, the finishing works are at a very advanced stage and the house will be ready for moving in in a matter of approx. 2 months. Our customers will spend their first winter in a warm, eco-friendly and cosy home. Congratulations..

Read more

Completed execution

We wish to present the completed execution of two semi-detached houses for an investor in Norway.

See our gallery

Eco-friendly prefabricated houses

On 9th to 13th October, there was a Conference of the ECE UN Committee on Forests and the Forest Industry and the FAO European Forestry Commission organised by the State Forests and the Ministry of Environment. In response to the invitation of the Ministry, employees ECOLOGIQ took part in the conference, during which they had the opportunity to present interesting data related to the production of ecological structures using prefabrication technology. The 4th European Forestry Week was held simultaneously to the conference, and its most important event was a meeting of ministers responsible for the forests of the Pan-European region.

View photoOctober 2017

Energy-efficient building in Gdańsk — completed assembly of prefabricates.

Despite the adverse weather conditions (wind and constant rain), we were able to complete the installation of prefabricated components of a detached house constructed in the energy-efficient technology.

Read more

We are building yet another energy-efficient nursery

We have just finished the works concerning the newest design of a modern, six-unit eco-kindergarten. Energy-efficient, two-storey building will be built in the centre of Warsaw using modular technology based on prefabricated wooden structures featuring excellent thermal parameters..

Read more September 2017

Company football tournament

Just recently we have finished our first football tournament… one goal away from the semi-finals… next time we will do better… we are getting down to work!

View photo

Investment project in Sweden

We are in the process of erecting 5 multi-family houses using our energy-efficient, prefabrication technology, according to our own technological design.

Read more

We are building the first prefabricated eco-school using the energy-efficient technology.

Soon, the first eco-friendly school near Gdańsk will be handed over for use. Apart from 7 classrooms at the first floor, the building features 3 kindergarten units on the ground floor.

Read more

Another kindergarten in Gdańsk is waiting for the opening

Last week we completed the construction of a modern, prefabricated eco-kindergarten in Gdańsk. Apart from the previously used insulation solutions, we have applied the innovative STEICO multiVAPrenova vapour barrier film. This material features excellent strength parameters, which also enables evaporation of moisture to the interior.

Read moreAugust 2017

Another kindergarten in Tri-City — works are half way through

In a matter of few months, 150 children from Gdańsk and the surrounding area will enjoy this eco-friendly kindergarten. The building was designed entirely in our design studio as a one storey building with a shed roof.

Read moreJuly 2017

Mortgage for prefabricated houses

The Bank Ochrony Środowiska has launched an innovative loan programme “MORTGAGE FOR WOODEN HOUSES”, which will enable to finance construction of an eco-friendly house using the energy-efficient technology. Attractive conditions allow to finance up to 80% of the property value for a maximum period of 35 years.

Read more

Training at the headquarters of Steico

On 11–12 May, we had the pleasure to participate in the Steico Academy in Czarnkowo. Two days packed with valuable knowledge about STEICO products and technology. Thank you for such a valuable training.

Zdjęcie ze szkoleniaMaj 2017

National Energy Summit 2017 in Gdańsk

This year we participated in the 5th jubilee edition of the RES Polish Energy Summit. On 24 April we hosted a study tour for the participants of this event in our plant where we manufacture our energy-efficient houses.

Report from the SummitApril 2017

Visit of Gdańsk University of Technology students

We had the pleasure to host students from the Gdańsk University of Technology in our production hall, which is the best place to observe the entire technological process of building energy-efficient houses. After the tour in the hall, we have also presented the existing completed projects and those that are under construction.

Budma Fair

On 7–10 February we took part in the International Construction and Architecture Fair. We are happy that our company was so popular with the visitors, which reflects the growing awareness of energy-efficient construction with prefabricated components.

Picture of our boothFebruary 2017

Another completed project

We have completed another investment project — the kindergarten No 83 for 175 children at Pułkownika Dąbka street in Gdańsk.

Watch the clipJanuary 2017

New completed project

Another customer can enjoy their energy-efficient house with a garage executed according to the NF40 standard.

See our galleryOctober 2016

New website — www.ecologiq.pl

Our new website — www.ecologiq.pl — is at your service after over a month of the design process. The site has been designed also for mobile devices.

Domy z Wizją design studio

We signed a contract with the “Domy z Wizją” architectural design studio in November. The contract pertains to a close cooperation in the field of house design and use of visualisations of designed houses. “Domy z Wizją” is the leading design studio based in Warsaw, which deals with the development of house concepts and designs for customers in Poland and the EU.

The opening of the ECOLOGIQ factory

The official opening of the ECOLOGIQ energy-efficient house factory took place in October 2015. We wish to thank all the guests for coming and taking part in our special day.

Gdańsk Fair

A fair organised by MURATOR took place in Gdańsk in October 2015. We would like to express our gratitude for the substantive meetings that took place and for the signed agreements.

“New apartment, new home” Fair

We took part in the “New apartment, new home” Fair in Gdynia. The Murator company organises a series of exhibitions in Tri-City, Poland. Ecologiq has prepared a special meeting point specially for this event. We would like to thank all our customers for visiting us and for the concluded contracts.

September 2016

Ecologiq

 •   BIURO
       ul. Geodetów 29
       80-298 Gdańsk
 •   +48 501 059 878
 •   +48 58 304 75 75
 •   info@ecologiq.pl

 

The above offer is informational and does not constitute a commercial offer within the meaning of Article 66 §1 of the Polish Civil Code and other relevant legislation. Materials of Domy z Wizją and Ekoinbud sp. z o.o. were used in the advertising materials.


GDPR